Długa Noc Muzeów – przydatne wskazówki od przewodnika

Długa Noc Muzeów to impreza, której pierwsza edycja odbyła się w 1997 roku w Berlinie i którą z powodzeniem kopiują inne miasta oraz instytucje (np. Długa Noc Teatrów, Kościołów, Nauki, itd.). Idea jest prosta. Jeden bilet jest ważny do kilkudziesięciu placówek muzealnych od 18.00 w sobotę do 2.00 nad ranem w niedzielę. Razem osiem godzin zwiedzania. Do tego szereg atrakcji, koncertów, pokazów, odczytów, dodatkowych oprowadzań z pracownikami naukowymi (tzw. Kuratorenführung). Podczas Długiej Nocy, pomiędzy muzeami krążą specjalne autobusy, są wyznaczone trasy, przystanki i godziny odjazdów. Na zakupiony bilet można również korzystać z komunikacji miejskiej i to dłużej niż czas trwania akcji, bo już od 15.00 w sobotę do 5.00 nad ranem w niedzielę.

W 2018 roku Długa Noc Muzeów w Berlinie odbędzie się 25 sierpnia.

Czy to się opłaca?

Zdecydowanie tak. Minusem są tylko straszne tłumy w mniejszych placówkach lub kolejki do tych bardziej popularnych. Jeśli ktoś chce maksymalnie wyciągnąć korzyści z możliwości taniego odwiedzenia muzeów w Berlinie, powinien mieć na uwadze kilka rzeczy.

1. Bilety w przedsprzedaży są tańsze niż w dzień imprezy. Do dwóch tygodni przed imprezą można kupić normalny bilet za 12€ zamiast 18€ (online lub w automatach biletowych komunikacji miejskiej).

2. Najlepiej od razu wykluczyć muzea, które są bezpłatne również w inne dni. Jeśli komuś zależy, może je odwiedzić w sobotę do 18.00 lub w niedzielę. W 2018 roku w programie berlińskiej Nocy takich muzeów jest piętnaście:
– Abguss-Sammlung Antiker Plastik (Zbiór Antycznych Odlewów Gipsowych)
– Anti-Kriegs-Museum (Muzeum Antywojenne)
– FHXB Friedrichshain-Kreuzberg Museum (Muzeum Okręgowe Friedrichshain-Kreuzberg)
– Museum Knoblauchhaus
– Museum Lichtenberg
– Museum Neukoelln
– Museum Pankow
– Museum Charlottenburg
– Museum der Stille (Muzeum Ciszy)
– Museum in der Kulturbrauerei (Muzeum w Browarze Kultury)
– Tieranatomisches Theater
– Topographie des Terrors – Dokumentationszentrum (Centrum Dokumentacyjne Topografia Terroru)
– Tränenpalast (Pałac Łez – wystawa o życiu codziennym w NRD i dawnym przejściu granicznym na dworcu kolejowym Friedrichstrasse)
– Urban Nation Museum for Urban Contemporary Art
– Vivantes – Ausstellung »totgeschwiegen« (wystawa o nazistowskich praktykach wobec chorych umysłowo pacjentów dawnej kliniki Karl-Bonhoeffer-Nervenklinik)
Oczywiście trudno jest komuś spoza Berlina czy Niemiec sprawdzać po kolei ceny kilkudziesięciu placówek, dlatego polecam śledzenie nowości i porad na mojej stronie (Facebook).

3. Wybierając muzeum warto zobaczyć, czy w pobliżu znajdują się kolejne placówki, które biorą udział w akcji. Podczas każdej muzealnej nocy są pewne centra, gdzie w odległości 5-10 minut spaceru położonych jest kilka muzeów. Przykład z 2017 roku: interesuje nas Muzeum Muru (Berlińskiego). Normalnie wstęp do niego wynosi 12€. Poświęcamy mu około godziny. Z tematyką podziału Berlina powiązane jest również pobliskie Centrum Zimnej Wojny (normalnie 5€, ok. pół godziny) oraz Panorama Muru Asisi (10€, 15 min). Dodatkowo możemy zajrzeć do Muzeum Currywurst (11€, do pół godziny), Muzeum Trabanta (5€, 20 min) oraz Game Science Center (14€, do pół godziny). W ten sposób w trzy godziny odwiedziliśmy 6 placówek zaoszczędzając 39€. A to tylko przykład.

Podobne skupiska muzeów znajdują się przy Kulturforum (główny plac Długiej Nocy Muzeów) i w okolicy Wyspy Muzeów.

4. Planując wizytę w oddalonych od siebie muzeach, warto wziąć pod uwagę czas przejazdu oraz normalne ceny biletów wstępu (może się okazać, że wstęp tam opłaca się w inne dni, a my nie stracimy dwóch godzin na dotarcie i powrót).

5. Jeśli któraś placówka jest dla nas szczególnie interesująca, warto spojrzeć na jej program (na stronie internetowej lub w bezpłatnym, rozdawanym tej nocy informatorze). Prezentacje czy oprowadzanie (niemal wszystkie w języku niemieckim) lepiej ograniczyć do jednego czy dwóch podczas nocy i dać sobie wystarczająco dużo czasu na przejazd.

Więcej na podobny temat?