Budowę Bramy Brandenburskiej, wg projektów Carla Gottharda Langhansa, ukończono w 1791 r. Stanowiła ona jeden z najwcześniejszych przykładów architektury klasycystycznej w Berlinie. Za wzór posłużyły ateńskie propyleje. Jest to dzisiaj jedyna zachowana brama miejska z kilkunastu, jakie posiadał Berlin przed kilkoma wiekami. Słynną kwadrygę, czyli dwukołowy wóz, zaprzężony w cztery konie i powożony przez grecką boginię dodano nieco później. Rzeźbę, na podstawie modelu przygotowanego przez Johanna Gottfrieda Schadowa, wykonał z 2-milimetrowej blachy Emanuel Ernst Jury, kowal z Poczdamu, któremu do postaci bogini pozowała córka. Obecna kwadryga to kopia, gdyż oryginał został zniszczony w czasie działań wojennych.

Przez wieki Brama Brandenburska stanowiła tło dla ważnych wydarzeń, pogrzebów, rewolucji, pochodów. Po 1961 r. została odgrodzona murem berlińskim i stała się niedostępna dla mieszkańców i turystów. Można ją było oglądać jedynie z daleka. Spektakularne wydarzenia z listopada 1989 r. nadały jej nowe znaczenie jako symbolu zjednoczonego miasta. Wizerunek Bramy Brandenburskiej widnieje na rewersach niemieckich monet euro (10, 20 i 50 eurocentów).

Po obu stronach bramy widnieją pawilony, służące dawniej straży miejskiej i celnikom. Dzisiaj w południowym „domku” (po lewej stronie) znajduje się punkt informacji turystycznej. Można tam zdobyć potrzebne dane odnośnie pobytu w stolicy Niemiec, zakupić mapy, przewodniki czy pamiątki. W pawilonie po północnej stronie znajduje się tzw. Pokój Ciszy (Raum der Stille). Wstęp jest bezpłatny, a miejsce to przeznaczone jest dla każdego kto ma ochotę oddać się modlitwie, rozważaniom, medytacjom na rzecz pokoju lub zwyczajnie posiedzieć chwilę w ciszy (pomieszczenie jest dobrze wyciszone). Otwarte codziennie od 11.00 do 18.00 (do 16.00 XII-I), (do 17.00 II, XI). Więcej informacji po polsku na tej stronie.

Warto wiedzieć: Brama Brandenburska również dzisiaj stanowi oprawę dla wielu imprez
i niestety w sezonie letnim, zwłaszcza w weekendy jest czasem zastawiona rusztowaniami scen czy trybun.

Dojazd
S-Bahn: S1, S2, S25 (Brandenburger Tor)
U-Bahn: U55 (Brandenburger Tor)
Bus: 100 (S+U Brandenburger Tor), 200 (Behrenstr./Wilhelmstr.)

Zobacz położenie Bramy Brandenburskiej na mapie Google

TOP 10 Berlin (Brama Brandenburska)
Galeria zdjęć Bramy Brandenburskiej

Brama Brandenburska podczas Festiwalu Świateł 2013