Aglomeracja berlińska podzielona jest na trzy strefy taryfowe:

strefa A śródmieście, ograniczone okrężnym przebiegiem trasy kolejki miejskiej, tzw. Ringiem (łącznie ze stacjami Ringu)
strefa B poza Ringiem do granic administracyjnych miasta
strefa C podmiejskie miejscowości (w Brandenburgii), do których dojeżdża szybka kolej miejska S-Bahn: Schönefeld (lotnisko), Königs Wusterhausen, Erkner, Strausberg, Bernau, Oranienburg, Hennigsdorf, Potsdam, Teltow, Blankenfelde

Przy planowaniu pobytu i przejazdów przydadzą się informacje i plany ze strony BVG (Berlińskiego Zakładu Komunikacji).

Taryfy (oferta BVG)

Podane ceny dotyczą tylko normalnych biletów i są wybrane z ogólnego przeglądu taryf na stronach BVG. Od razu uprzedzam, że po najnowszych „usprawnieniach”, ich przegląd stał się mało przejrzysty, ale pojawiła się opcja zakupu biletów online (na przykład jednodniowych i turystycznych kart rabatowych). Zakupione bilety, raz skasowane, są ważne we wszystkich środkach publicznego transportu: kolei regionalnej, kolejce miejskiej, metrze, autobusach, tramwajach oraz na promach.

Kurzstrecke uprawnia do przejazdu 3 stacji U-Bahn lub S-Bahn (z przesiadkami) lub 6 przystanków autobusowych lub tramwajowych (bez przesiadek); przy liniach ekspresowych wliczane są również pośrednie przystanki obok których przejeżdża autobus; przeprawa promem (z wyjątkiem F10) 1,7€
4-Fahrten Karte 4 pojedyncze bilety kupowane razem, do wykorzystania na podobnych warunkach jak Kurzstrecke, wydawane są w pojedynczych karnetach 5,6€
Einzelfahrschein uprawnia do przejazdu w jednym kierunku (bez okrążeń i powrotów) do wybranego przystanku; ważny przez 2 godziny 2,8€ (AB)
3,1€ (BC)
3,4€ (ABC)
4-Fahrten Karte 4 pojedyncze bilety kupowane razem, do wykorzystania na podobnych warunkach jak Einzelfahrschein, wydawane są w pojedynczych karnetach 9€ (AB)
12€ (BC)
13,2€ (ABC)
Tageskarte bilet dzienny, ważny do godz. 3.00 nad ranem kolejnego dnia, można zabrać do 3 dzieci w wieku 6-14 lat 7€ (AB)
7,4€ (BC)
7,7€ (ABC)
Kleingruppenkarte bilet dzienny dla max. 5 osób, ważny do godz. 3.00 nad ranem kolejnego dnia 19,9€ (AB)
20,6€ (BC)
20,8€ (ABC)
Anschlussfahrschein uprawnia do jednorazowego przejazdu do dowolnego przestanku w strefie A lub C dla posiadaczy ważnego biletu AB lub BC; ważny przez 2 godziny (droga okrężna lub powrotna wykluczona) 1,6€
7-Tagen Karte
VBB-Umweltkarte
bilet ważny przez 7 dni od momentu skasowania; w dni robocze (pn.-pt.) od godz 20.00 oraz w soboty, niedziele i święta przez cały dzień na bilet może wspólnie podróżować jeszcze jedna osoba oraz troje dzieci do lat 14 (do 3.00 kolejnego dnia) 30€ (AB)
31,4€ (BC)
37,5€ (ABC)

Oferta Niemieckich Kolei (DB)

Wybierając się do Berlina z regionów graniczących z Brandenburgią, warto zwrócić uwagę na ofertę Niemieckich Kolei. Bilety można zakupić w kasach na stacjach kolejowych lub w automatach DB. Podane ceny obowiązuje przy zakupie w automacie lub przez internet, w kasie są o 2€ wyższe.

Berlin-Brandenburg-Ticket ważny w Berlinie i Brandenburgii (VBB) przez jeden dzień (pn.-pt. od 9.00 do 3.00 nad ranem kolejnego dnia; w sb.-nd. i ustawowe święta od północy do 3.00 kolejnego dnia) dla max 5 osób (niezależnych lub spokrewnionych) lub 2 dorosłych i dowolnej liczby dzieci/wnuków poniżej 15 lat (muszą być spokrewnione); bilet ważny jest również m.in. do stacji granicznych (Słubice, Zasieki, Kostrzyn, Szczecin) oraz na środki komunikacji miejskiej (ZDiTM) w Szczecinie; bilet nie obowiązuje w pociągach EC, ICE, częściowo w IC i D-Zug. Na bilecie powinno się znaleźć imię i nazwisko najdalej jadącego pasażera, należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem. Więcej o bilecie na oficjalnej stronie Niemieckich Kolei (po polsku). 29€
Berlin-Brandenburg-Ticket Nacht ważny w godzinach 18.00 do 6.00 kolejnego dnia, inne warunki jak przy bilecie Berlin-Brandenburg-Ticket 22€
Schönes-Wochenende-Ticket bilet ważny w sobotę lub niedzielę od północy do godziny 3.00 kolejnego dnia w pociągach IRE, RE, RB i S-Bahn w całych Niemczech, cena uzależniona jest od liczby podróżujących razem osób (max 5 osób); bilet jest ważny również w środkach komunikacji miejskiej BVG w Berlinie; na bilecie powinno się znaleźć imię i nazwisko najdalej jadącego pasażera, należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem; więcej o bilecie na oficjalnej stronie Niemieckich Kolei (po polsku). 40€
(+4€/os.)

Karty rabatowe

Dwie najpopularniejsze turystyczne karty rabatowe, uprawniające do wielu zniżek w muzeach i innych obiektach, pełnią jednocześnie rolę biletu we wszystkich środkach komunikacji miejskiej. Dostępne są w kilku wersjach czasowych. Więcej informacji tutaj.

Zniżki

Do ulgowych biletów uprawnione są dzieci od 6 do 14 lat. Dzieci poniżej 6 roku życia korzystają ze środków komunikacji publicznej bezpłatnie.

Gdzie kupować bilety?

Bilety BVG zakupić można w punktach oznaczonych symbolem BVG i w automatach na peronach S-Bahn, U-Bahn oraz w tramwajach i bezpośrednio u kierowcy autobusów (nie wszystkie). Te od kierowcy i tramwajowe mają automatycznie wydrukowaną datę i godzinę, inne trzeba odbić w kasownikach znajdujących się w pobliżu automatów. Instrukcje na ekranach automatów można wybrać w języku polskim. Poza monetami płatność można również uiścić banknotami euro (z wyjątkiem automatów w tramwajach).

Jazda „na gapę”

Jazda po Berlinie bez ważnego biletu nie opłaca się. Kontrole są częste, a kara za brak ważnego biletu wynosi 60€. Trzeba pamiętać, że zakupiony w automacie na stacji bilet należy jeszcze skasować!